1. Hímzőgép és szoftver beszerzése, és a hímzéshez szükséges tudás elsajátítása.
Előző bejegyzésem erről szól. Katt a megnézem gombra és olvasd el!
2. Vállalkozás létrehozása, cégalapítás.
Ahhoz hogy legálisan értékesíthesd az általad hímzett termékeket, vagy magát a hímzést, mint szolgáltatást, számlaképesnek kell lenned. Ehhez mindenképpen valamilyen vállalkozási formára van szükséged. Lehetsz egyéni vállalkozó, vagy alapíthatsz társas vállalkozást, mint Bt. vagy Kft. Mindegyiknek van előny és hátránya. Minden esetben, az első és legfontosabb lépés, egy könyvelő felkeresése, aki tájékoztatni fog Téged mindegyik lehetőségről, és segítségével el tudod dönteni, hogy Neked melyik vállalkozási forma lesz a legjobb.
Itt megjegyezném, hogy az első és második pont felcserélhető. Ha már hímzőgép vásárlás előtt biztosan tudod, hogy vállalkozni fogsz, akkor érdemes előbb a vállalkozást megcsinálni, mert így esetlegesen a vásárolt gépet, szoftvert, alapanyagokat a vállalkozásodban el tud számolni. És legyünk őszinték, ez nem kevés összeg.
3. Tevékenység felvétele a vállalkozásba.
A vállalkozás megléte után fel kell venni a hímzést, mint tevékenységi kört a vállalkozásodba. Ennek a szakmakódja:
139903 Mű- és gépi hímzett termék készítése (végben, szalagban, motívumban)
4. Hely kialakítása
Ki kell alakítanod egy helyet, üzletet, vagy helyiséget, ahol a hímzést vagyis a munkát tudod végezni, és akár a hímzett termékeidet értékesíteni. Sok hímző otthon kezdi a vállalkozást, ilyenkor javasolt egy külön helyiséget, vagy szobát műhelynek berendezni, ahol elfér a hímzőgép, a számítógép, a kellékek, esetleges alapanyagok. Valamint célszerű a vállalkozás papírjainak is egy kis sarkot kialakítani.
5. Tevékenység bejelentése.
A hímzési tevékenység folytatásához nem elég a tevékenységi kört felvenni, magát a tevékenységet be kell jelenteni az illetékes jegyzőnél. Ezt Önkormányzatnál vagy kormányablakban tudod megtenni.
Mivel a hímzés tevékenységi engedélyhez nem kötött, bejelentés után azonnal folytatható.
Zsuzsa says
Szerintem a hímzési tevékenység engedélyhez kötött, feltétele az OKJ.s, vagy szakmai végzettség, ami 2 év alatt szerezhető meg. E nélkül az okmányirodában törlik a tevékenységi kört.
Maurer Zsuzsanna says
Kedves Zsuzsa, A bejegyzés írása előtt tájékozódtam a feltételekről. Nem kell hozzá végzettség. Igaz, hogy a cikk már pár éves, de nem hiszem hogy azóta ez változott volna. Annál is inkáb, mert Magyarországon ilyen szakmai végzettség nincs, nincs semmilyen iskola, ahol ezt tanítanák.
zsuzsa says
Kedves Zsuzsa! Van iskola, ahol ezt tanítják, a szakmajegyzék pedig végzettséghez köti a tevékenységet, a végzettséget egy esetben lehet megspórolni, ez pedig a zsűrizett, zsűriszámmal jelzett alkotás. Én személy szerint ezért (is) végeztem el a kézi- és gépi hímző szakmai tanfolyamot. Majd utána az oktatóit is. Az okmányirodában kérdés nélkül húzták ki e tevékenységet, meg sem kérdezte, van e végzettségem. Nem volt, de voltak zsűriszámaim. Már van, és már igazoltam feléjük, így él a tevékenységem is. Érdemes alaposan utána nézni. Remélem tudtam segíteni.
Maurer Zsuzsanna says
Kedves Zsuzsa!
Régen volt kézi-és gépi hímzőtanfolyam, ma már nem indítanak sehol, az igaz, hogy szakmakód szerint még mindig nyilván van tartva. De hogy rövidre zárjam a vitát linkelem a kamar oldalát, ahol a gépi hímző tevékenység végzésének feltételei vannak. Sz ép anapot kívánva. Maurer Zsuzsa
https://kavir.mkik.hu/search/ovtj/f87f4554-cb6f-4d54-bfca-b192673a7673