Már meggyújtottunk egy adventi gyertyát, rohamosan közeledik a karácsony. A karácsony a legkedvesebb ünnepem. Együtt a család, nem rohan senki, van időnk a karácsonyfa és a kandalló mellett beszélgetni, társasozni. Élvezni a fenyő, a narancs, a fahéj illatát.
De nem csak magát a karácsonyt kedvelem, hanem a karácsonyváró készülődést. Mézeskalácssütést, és az egyedi fenyődíszek készítését, és bár már tényleg csak pár nap karácsonyig, de még biztosan belefér Neked is néhány dísz elkészítése.
Gépi hímzéssel is gyönyörű díszeket lehet készíteni, egyik kedvencem a szabadon álló csipkehímzéssel készített díszek. Ennek készítéséről fog szólni ez a bejegyzés, hogy Te is sikeresen készítsd el idén a saját díszeidet.
A hímzés minta kiválasztása
Nem minden minta alkalmas az úgynevezett szabadon álló csipke hímzéshez. Ezeket mintákat kifejezetten erre a technikára kell digitalizálni. Mivel a hímzésalátét teljes mértékben eltávolításra kerül a munka végén, ezért olyan dizájn kell, ami teljesen összefügg, nincsenek az objektumok között szakadások, tehát kapcsolódnak egymáshoz. Ezekre jellemző, hogy a terveknél van egy alap hímzésréteg, ami az a teljes minta alatt megtalálható.
Ha a fenti feltételek hiányoznak a mintából,a hímzésalátét eltávolítása után a kész hímzés sérülhet, akár teljesen széteshet.
Ha interneten szeretnél ilyen mintákat keresni, használd a Freestanding lace, FSL design kifejezéseket.
Alapanyagok
A hímzést 75/11-es SES tűvel készítsd. Használj mindenképp új tűt, mert a tompa és sérült tű nagyobb lyukakat üt, és gyengíti a hímzésalátétet, és szakadáshoz vezethet.
Vízben oldódó hímzésalátétet alkalmazz. Ebből kétféle létezik.
– Film vízben oldódó alátét, ez átlátszó, könnyen téphető a hímzés által okozott perforáció mentén, persze ez minta függő is. Hímzés során könnyebben szakad. Tárolásánál figyelni kell a nedvességtartalomra,mert ha kiszárad, megkeményedi, és törik, így alkalmatlan lesz a hímzésalátét szerepet betölteni.
– Nem szőtt vízben oldódó alátét, ez fehér színű, erősebb. Kitűnően alkalmas nagyobb, sok öltést tartalmazó munkákhoz is. Ezt tépéssel nem lehet eltávolítani, a felesleget ollóval kell levágni. Tárolása egyszerűbb, nem szárad ki. FSL hímzésekhez én ezt kedvelem. Én Gunold Solvy Fabric-t használtam.
– Cérna: Alsó és felsőszálnak használd ugyanazt a cérnát, tehát alulra nem alsószálat, hanem a felsővel azonos színű hímző cérnát teszünk.
A hímzés menete
- Gondosan válaszd ki a megfelelő mintát, majd vidd fel a hímzőgépedre, és állítsd be a géped a hímzéshez, például megfelelő keretméret kiválasztás, tűcsere, felső és alsószál befűzése.
- Vágj 2db vízben oldódó alátétet, méretét a Te keretméretedhez igazítsd, majd helyezd egymásra a két réteget, és keretezd be. Az alátét legyen feszes, a keretet húzd szorosra. Ha nem vagy biztos magadban figyeld hímzés közben a munkát, és ha szükséges húzd szorosabbra a keretet.
- Amikor elkészítette a géped a teljes hímzést, vedd ki a keretből, és a felesleges alátétet távolítsd el, így gyorsabban tudod eltávolítani a fóliát a vízben. Én mindkettő alátétnél ollót használtam.
- Egy tálba önts vizet, és helyezd bele mintát pár percre. Majd emeld ki, és folyóvíz alatt mosd át, hogy a maradék alátét is eltávolodjon róla. Ha kézmeleg vizet használsz, ez a folyamat gyorsabb lesz.
- Majd helyezd két papírtörlő közé, és itasd le róla a vizet, minél szárazabbra. A kezeddel ezután simíts végig a mintán, ha egy kicsit még ragad, akkor van még rajta a fóliából. Két dolgot tehetsz, vagy újra csap alá tartod, és eltávolítod a maradékot. Vagy úgy hagyod, ilyenkor merevebb, keményebb lesz a kész munka száradás után. , ami mondjuk a karácsonyfa dísznél egyáltalán nem hátrány. J
- Most már csak fonalat, vagy szalagot kell fűzni bele, és már mehet is a karácsonyfára.
Szaradás előtt ha szükséges kézzel igazítsd formára a csipkét, majd várd meg míg teljesen megszárad.
Hát ilyen egyszerű, ugye nem gondoltad volna. Sikeres és örömökben teli készülődést!!!
Vélemény, hozzászólás?